.
Migreny
Mózg kobiecy jest bardziej wrażliwy na migreny niż męski. Nie powodują tego hormony
Dowodzą tego badania naukowców amerykańskich z Uniwersytetu Harvarda i Szpitala Dziecięcego w Bostonie. Zespołem kierowała prof. Nasim Maleki. Wyniki badań zamieszcza pismo „Brain”
Więcej…

Czy warto przechowywać krew pępowinową?

 

krew_pepowinowaCo to są komórki macierzyste?

To komórki, które posiadają zdolność do odnawiania się i różnicowania. Istnieją dwa rodzaje tych komórek . W okresie życia zarodkowego embrionalne komórki macierzyste dają początek wszystkim komórkom ludzkiego organizmu. W późniejszym okresie życia komórki macierzyste występują przede wszystkim w szpiku, krwi, skórze i jelitach, to znaczy w tych tkankach, w których istnieje konieczność stałego wytwarzania nowych komórek. Dzięki komórkom macierzystym przez całe życie organizmu nieustannie odtwarzany jest układ krwiotwórczy i odpornościowy.
Poprawiony: czwartek, 13 września 2012 11:10
Więcej…

Rozpuszczalne implanty zastąpią gips
Już niedługo bolesne operacje i noszenie gipsu może stać się wspomnieniem. Naukowcy pracują nad nowatorskimi implantami, które z czasem rozpuszczają się w organizmie.
 
Do tej pory do łączenia złamanych kości stosowało się specjalne śruby, bądź metalowe płytki, a nawet gwoździe. Ten tradycyjny sposób leczenia urazów ma jedną wadę - wszystkie metalowe elementy, po półrocznym okresie gojenia, trzeba usuwać operacyjnie. W przeciwnym wypadku nowo narastająca tkanka wchłonęłaby także śruby i płytki. Ponadto stal szlachetna, z której zrobionych jest większość metalowych elementów stosowanych w chirurgii, zawiera nikiel, który u niektórych pacjentów może wywołać alergię.
 
Samorozpuszczalna alternatywa
 
Alternatywą do tradycyjnych metod leczenia urazów kości są implanty magnezowe. Ten lekki metal ma jedną ważną właściwość - po dłuższym czasie sam rozpuszcza się w organiźmie. - Naszym celem jest uniknięcie operacyjnego usuwania tradycyjnych implantów - twierdzi Frank Witte, kierownik laboratorium biochemicznego Akademii Medycznej w Hanowerze. Podobne, samorozpuszczalne materiały są wykorzystywane już od dawna w medycynie - na przykład nici chirurgiczne.
 
Obiecujące eksperymenty
 
Podczas badań wykonanych na zwierzętach okazało się, że nowatorskie implanty z magnezu wykazują się dużą stabilnością. Z czasem ulegają również rozkładowi. Tureckim naukowcom udało się skręcić magnezowymi śrubami kręgosłup owcy. Zauważono, że magnez wykazuje dodatkową właściwość. - Podczas badań laboratoryjnych udało nam się wykazać, że magnez przyśpiesza zrost kości - relacjonuje Frank Witte. Wynik badań brzmi przekonywująco, ponieważ magnez jest blisko spokrewniony z wapniem, które jest jednym z mineralnych składników kości.
 
Skutki uboczne
 
Wadą magnezu jest natomiast uwalnianie się wodoru w procesie rozkładu metalu. Jeśli metal lekki będzie rozpadać się zbyt szybko, mogą powstawać cysty wypełnione gazem, które są często bolesne. Naukowcom z Hanoweru udało się jednak zwolnić proces korozji magnezu, by zminimalizować ilość ulatniającego się wodoru. Zamiarem naukowców jest mieszanie magnezu z innymi metalami. - Badaliśmy różne stopy metali lekkich, które zawierają pierwiastki metali ziem rzadkich - wyjaśnia Frank Witte. - W ten sposób udało się nam znaleźć stop magnezu o dobrych właściwościach mechanicznych i tym samym kontrolować proces korozji - dodaje.
 
Ratunek dla żył
 
Nowatorskie implanty mogą być także stosowane jako stenty, którymi wzmacnia się osłabione naczynia krwionośne. Do tej pory w tym celu używa się stentów ze stali szlachetnej. Są one wszczepiane pacjentom z zaawansowaną arteriosklerozą w zwężone żyły i arterie, aby stent zabezpieczył ściany naczyń krwionośnych przed zapadnięciem się. Także w przypadku tradycyjnych stentów istnieje ryzyko, że mogą się na nich zaczepić skrzepy i tym samym zmniejszyć przepływ krwi. Natomiast implant magnezowy po pewnym czasie rozpuszcza się i pozostaje tylko poszerzone naczynie.
 
Magnezowe implanty nie są jednak jeszcze wystarczająco zbadane. Naukowcy są dopiero w trakcie testowania produktu. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, w jaki sposób organizm zareaguje na produkty powstałe w procesie korozji metali lekkich. Dotychczasowe eksperymenty na zwierzętach wykazały, że magnez jest wydalany z moczem, lub wykorzystywany przez organizm do bud

zlamanie

Już niedługo bolesne operacje i noszenie gipsu może stać się wspomnieniem. Naukowcy pracują nad nowatorskimi implantami, które z czasem rozpuszczają się w organizmie.
Poprawiony: środa, 08 lutego 2012 23:18
Więcej…

Warszawa. Międzynarodowe nazwy leków szansą na wybór tańszych odpowiedników?

apteka

-Unikając zagrożenia odbierania refundacji za wypisywane leki, lekarze wreszcie zaczynają wypisywać recepty z nazwami międzynarodowymi - zwraca uwagę Stanisław Piechula, wiceprezes Śląskiej Izby Aptekarskiej.
Poprawiony: piątek, 20 stycznia 2012 08:53
Więcej…

Warszawa. Obowiązkowe ubezpieczenia mocno uderzą w szpitale

pzulogo

 

Od 1 stycznia 2012 r. ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta nakłada na szpitale obowiązek zawierania polis ubezpieczeniowych z tytułu zdarzeń medycznych.
Poprawiony: piątek, 20 stycznia 2012 08:29
Więcej…

Nieszczęście zbyt często zawinione

rak_skry

Palenie, picie, zła dieta i nadwaga są podstawowymi przyczynami zachorowań na nowotwory złośliwe i, jak ustalono, odpowiadają za jedną trzecią z 314 tysięcy przypadków diagnozowanych corocznie w Wielkiej Brytanii.

 

Poprawiony: wtorek, 20 grudnia 2011 13:33
Więcej…

4 proste sposoby na poprawę kondycji stawów
ble-stawwPoranna sztywność, ból stawów i obrzęki – te objawy mogą wskazywać na rozwój chorób stawów. Jeżeli dotykają Cię tego typu problemy – przeczytaj jak już we własnym zakresie możesz skutecznie pomóc swoim stawom.
Poranna sztywność, ból, obrzęki i problemy z poruszaniem
Poprawiony: wtorek, 13 grudnia 2011 09:08
Więcej…

Nadzieja dla nieuleczalnie chorych

muko1

Nowy eksperymentalny lek daje obiecujące efekty w leczeniu mukowiscydozy. Lindsay Shipp żyła 27 lat ze świadomością, że umiera. Gdy była dzieckiem, płakała po każdym posiłku, a na jej czole gromadziła się sól. Diagnoza brzmiała: mukowiscydoza, nieuleczalna choroba genetyczna - co w tamtym czasie oznaczało średnio 18 lat życia.
Poprawiony: piątek, 02 grudnia 2011 10:35
Więcej…

Nawet nie wiesz, że chorujesz

 

pielgniarkaJak powiedział Freud, „nie ma ludzi zdrowych, są tylko niezdiagnozowani”. I jest w tym sporo prawdy, bo istnieje wiele schorzeń, które mimo postępu medycyny mogą wciąż całymi latami pozostawać nierozpoznane, a diagnoza często stawiana jest dopiero wtedy, gdy dochodzi do groźnych powikłań. Oto 10 „utajonych chorób”, które mogą dotknąć każdego z nas.
Więcej…

Co zrobić by serce było naprawdę mocne?

serceSerce jest nomen omen „sercem” układu krążenia, czyli najważniejszym jego elementem, mającym ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Śmiało można uznać, że jest także najbardziej zapracowanym narządem naszego ciała. Bije przez całe życie, niemal od chwili naszego poczęcia (pierwsze uderzenia możemy zaobserwować już w drugim tygodniu życia płodu), niezależnie od tego co w danej chwili robimy – śpimy, relaksujemy się, czy wykonujemy duży wysiłek fizyczny.

Poprawiony: środa, 23 listopada 2011 12:02
Więcej…

<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2