Kościan. Lądowisko na dachu szpitala

Konkurs ogłoszony przez Ministerstwo Zdrowia prowadzony jest w ramach Programu Operacyjnego “Infrastruktura i środowisko”. Chodzi o projekty dotyczące wsparcia szpitalnych oddziałów ratunkowych.

Przypomnijmy, że jeszcze do niedawna lądowisko dla śmigłowców było jednym z warunków funkcjonowania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Kiedy zapis ten pojawił się pod koniec 2011 roku, kościański szpital przymierzał się do najróżniejszych wariantów.
– Ministerstwo Zdrowia wycofało się jednak z wymogu budowania lądowiska przy każdym oddziale ratunkowym, zwłaszcza tam, gdzie jest ścisła zabudowa architektoniczna, uniemożliwiająca start i lądowanie helikoptera, a także w miejscach, z których transport pacjenta do miejsca lądowania helikoptera LPR nie przekracza pięciu minut – mówi Hanna Grabus z Biura Promocji i Informacji Starostwa Powiatowego w Kościanie – W przypadku kościańskiego szpitala jest to zapis martwy, ponieważ na terenie gminy Kościan nie ma innego lądowiska spełniającego normy LPR oraz wpisanego do rejestru lądowisk w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego w Warszawie, z którego mógłby korzystać SOR. Z uwagi na to podjęto decyzję o konieczności budowy lądowiska wyniesionego na dachu szpitala.

Plan inwestycji zakłada wybudowanie płyty lądowiska o powierzchni do 600 m2, ale też m.in. windy, którą pacjenci będą bezpośrednio transportowani z SOR-u na dach budynku, pomieszczeń na sprzęt ratowniczy czy schodów ewakuacyjnych. W grę wchodzi także specjalistyczne oświetlenie i wyposażenie nawigacyjne.

Jeśli udałoby się otrzymać dofinansowanie, budowa lądowiska rozpocznie się w marcu 2017 roku i potrwa około pięciu miesięcy. Co oznacza, że kościański szpital zmieściłby się w terminie wyznaczonym przez Ministerstwo Zdrowia, bowiem SOR-y muszą zapewnić lądowiska do końca 2017 roku.

źródło: elka.pl

0 Udostępnień