Apteki

Leszno. NAFIS wyjaśnia

Nigdy nie prowadziliśmy i nie zamierzamy prowadzić działalności konkurencyjnej dla leszczyńskiego szpitala – oświadcza prezes spółki NAFIS, która buduje właśnie własny szpital na działce sąsiadującej z placówką publiczną. Prezes spółki Andrzej Wnęk wyjaśnia też powody decyzji o budowie, zaś doniesienia o konkurencyjności nazywa nieporozumieniem.
Na zagrożenie, jakie dla leszczyńskiego szpitala niesie powstanie prywatnej placówki, wskazywał kilkakrotnie dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego Tomasz Karmiński. Chodzi o kontrakty Narodowego Funduszu Zdrowia, które prywatna lecznica może szpitalowi odebrać. W dodatku publiczny szpital ponosi o wiele wyższe koszty działalności, prowadząc całodobową opiekę i gotowość do świadczenia usług.

Prywatną placówkę buduje poznańska spółka Nafis, która od prawie 10 lat działa w budynku szpitala, prowadząc ośrodek kardiologii inwazyjnej. Prezes spółki dr Andrzej Wnęk wysłał do mediów oświadczenie, w którym ustosunkowuje się do zarzutów.

-NAFIS nigdy nie prowadził i nie zamierza prowadzić usług tożsamych z obecną działalnością tej placówki – pisze dr Wnęk. Dodaje jednak, że planowany jest rozwój ośrodka. -Chcemy wesprzeć leszczyńską placówkę w zakresie rehabilitacji pozwalającej zminimalizować ryzyko ponownych hospitalizacji osób leczonych na oddziałach kardiologicznych – czytamy w oświadczeniu – oraz wesprzeć rozwój szpitala o diagnostykę i leczenie z zakresu chirurgii naczyniowej.

Prezes Andrzej Wnęk dodaje, że pierwotnie całość usług miała być świadczona w ramach działającego w szpitalu ośrodka, na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. -Dyrekcja szpitala wiedziała o tym od 2011 roku, jednak nie została nam przedłużona dzierżawa pomieszczeń – pisze. Właśnie ten krok miał stać się powodem decyzji o budowie niezależnego obiektu.

Szef spółki NAFIS zaznacza, że szpital nie dysponuje własnym oddziałem kardiologii inwazyjnej. -Doszukiwanie się w relokowaniu oddziału z terenu szpitala działalności konkurencyjnej jest więc zwykłym nieporozumieniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że kontrakt na wykonywanie zabiegów w zakresie wysokospecjalistycznej kardiologii NAFIS posiada od 10 lat – napisał dr Wnęk.

Wojewódzki Szpital Zespolony w ostatnim czasie jest intensywnie dofinansowywany przez samorząd województwa, dzięki czemu ma rozszerzać swoją działalność, także o usługi kardiologiczne. Stąd właśnie bierze się konflikt z prywatnym podmiotem.

-Nasze inwestycje w nowoczesną infrastrukturę dotychczasowego oddziału kardiologicznego oraz budowę nowego innowacyjnego ośrodka, pozwalają władzom województwa na realizację innych niezbędnych działań – pisze prezes NAFIS S.A. – wojna konkurencyjna między podmiotami z pewnością nie służy lokalnej społeczności, a wręcz jej szkodzi

źródło: elka.pl

0 Udostępnień