Pięć milionów dla szpitala w Kościanie

Wojewódzki Szpital Neuropsychiatryczny w Kościanie otrzyma ponad pięć milionów złotych unijnego dofinansowania na modernizację budynku oddziału psychiatrycznego Willa 1. Dzisiaj oficjalnie podpisano umowę o udzieleniu wsparcia. – Te środki pozwolą nam zdecydowanie poprawić możliwości pobytu pacjentów – podkreślał Marian Zalejski, dyrektor szpitala.

Kościański szpital zabiegał o fundusze z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Złożony projekt na modernizację i rozbudowę budynku oddziału psychiatrycznego Willa 1 uzyskał akceptację. Dzisiaj w Kościanie oficjalnie podpisano umowę o przyznaniu dofinansowania na kwotę ponad 5 mln zł.

-Jestem przekonany, że te środki będą świetnie wykorzystane, a pacjenci będą przebywali w przyzwoitych warunkach na miarę XXI wieku – mówił Maciej Sytek członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, instytucji zarządzającej WRPO 2014+. – Te środki pozwolą nam zdecydowanie poprawić możliwości pobytu pacjentów, bo oni na to zwracają uwagę, nie na sprzęt, który jest bardzo ważny w szpitalach wielospecjalistycznych, ale warunki socjalne – zaznaczał dyrektor Zalejski. – U nas pacjenci oddziałów psychiatrycznych przebywają zwykle nie kilka dni, ale około czterech tygodni.

Projekt modernizacji oddziału psychiatrycznego zakłada jego remont od fundamentów po dach. – Wnętrze budynku zmieni się nie do poznania – podkreślał dyrektor Zalejski. Do wymiany jest stolarka okienna i drzwiowa oraz wszystkie instalacje. Budynek zostanie wyposażony w windę, której nie było. Zmieni się też funkcja budynku. Na parterze będzie część zamknięta, na piętrze część terapeutyczno-rehabilitacyjna, a na trzeciej kondygnacji terapia zajęciowa i gabinety. Według projektu, prace związane z modernizacją mogą potrwać do czerwca przyszłego roku. Oprócz szpitala w Kościanie dofinansowanie na modernizację otrzymały szpitale w Obornikach i Środzie Wielkopolskiej.
źródło:elka.pl Fot. A. Brycka

0 Udostępnień