Zmniejszyła się liczba łóżek w leszczyńskim szpitalu

Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie zmniejszył o ponad 60 liczbę łóżek dla pacjentów. –To wynik wejścia w życie rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia – wyjaśnia dyrektor Tomasz Karmiński – zlikwidowaliśmy te łóżka, które i tak zazwyczaj nie są obsadzone.
W styczniu weszło w życie rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia wprowadzające nowe normy zatrudnienia pielęgniarek w szpitalach. To efekt porozumienia rządu z pielęgniarskimi związkami zawodowymi. Na jedno łóżko na oddziałach zachowawczych przypadać ma 0,6 etatu pielęgniarskiego, na oddziałach zabiegowych 0,7 etatu, zaś na oddziałach pediatrycznych 0,8 i 0,9 etatu. Rozporządzenie dotyczy wszystkich szpitali w kraju, w tym także Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie.

Dyrektorzy mieli dwa wyjścia: albo zatrudnić więcej pielęgniarek, albo zmniejszyć liczbę łóżek – mówi Tomasz Karmiński, dyrektor leszczyńskiej lecznicy – ponieważ nowych pielęgniarek na rynku pracy praktycznie nie ma, zazwyczaj wybierano to drugie rozwiązanie. Tak też stało się w Lesznie – liczbę łóżek zmniejszono o 62 – z 524 do 462. -Obcięliśmy te łóżka, które na ogół nie były obsadzone, na takich oddziałach jak laryngologia, okulistyka czy chirurgia – mówi Karmiński – dlatego z pewnością nie wpłynie to w żaden sposób na finanse szpitala, czyli nie przyniesie ani oszczędności, ani straty. Dyrektor zapewnia też, że zmiana nie wpłynie na przyjęcia pacjentów do szpitala. Jak dodaje zlikwidowane łóżka i tak fizycznie pozostają na oddziałach na wypadek jakiejś sytuacji kryzysowej.
źródło: elka.pl

0 Udostępnień